Solvey Röpörtaj

SOLVEY RÖPÖRTAJ


Hande ARSLAN : “e-Fatura ve e-Defter gönderdiğimiz anda gidiyor”


Sayın Hande ARSLAN ile Solvay Türkiye Ofisinde görüştük. Hande Hanım standart bir muhasebe programıyla merkez tarafından istenen raporların alınamayacağını, Link Güneş Sistemi’nin raporlamada kendilerine büyük kolaylık sağladığını belirtti. Biz de bu güzel sohbet için kendilerine teşekkür ediyoruz.
Solvay İstanbul Kimya ne zaman ve ne amaçla kurulmuştur?
Uluslararası bir kimya grubu olan Solvay Grup toptan kimyevi hammadde ticareti yapan, 52 ülkede, 26.000 çalışanı bulunan, Belçika merkezli bir firmadır. Solvay Turkey, 2013 yılında Rhodia firmasını bünyesine katmış, bugün Solvay İstanbul Kimya olarak Türkiye ve komşu ülkelere hizmet vermektedir. Solvay İstanbul Kimya % 100 yabancı sermayeli bir şirkettir.
Solvay olarak ürün ve ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz?
Solvay sunduğu hammaddelerle her gün kullanılan ürünlerin performansını ve kullanım kolaylığını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Özel surfaktan bazlı solüsyonları, polimerleri ve florlanmış sıvıları ile deterjanların ve hijyen ürünlerinin etkisini arttırır. Solvay otomotiv pazarına, poliamidler, özel polimerler ve hafif taşıtların performansını geliştiren ve önemli ölçüde katkıda bulunan kompozitler sunar.
Solvay ürünleri ve solüsyonları, yiyecek zinciri kapsamında vanilin ürün yelpazesi ve işlenmiş yiyeceklerdeki yağ, şeker oranını azaltarak daha sağlıklı diyetler yapılmasını sağlar.
Solvay, enerji piyasalarının gelişmiş performans ve daha düşük maliyetlere yönelik araştırmalarını destekler. Ayrıca Solvay hava, su ve toprak kirliliğini azaltmaya yönelik çözümler de sunar.
Solvay ürünleri, daha az enerji tüketen, daha sürdürülebilir ve daha sağlıklı binalar tasarlamayı mümkün hale getirir. Solüsyonları, çevresel gerekliliklere göre üretilen düz cam ve ikili ya da üçlü sır kaplama pencere yapılarında kullanılır.
Hedefleriniz nelerdir?
Solvay’in hedefi müşterilerinin performansını ve toplumun yaşam kalitesini artırmaktır. Giysileri ve suyu temiz tutan, enerji tüketimini azaltan veya yol ışıklandırma enerjisini düşüren, evlerin ısıtılmasını sağlayan ürünlerimiz, yaşam kalitesini artırmak için tasarlanmıştır. Binlerce endüstrinin tedarikçisi olarak, kimyada daha az ile daha çok iş yapmayı hedefliyor ve sürekli olarak çevre üzerindeki kimyasal etkimizi azaltacak yollar arıyoruz.
2000 Bilgisayar ve Link ile çalışmaya nasıl başladınız?
1989 yılından beri Link kullanıyoruz. Ben yaklaşık olarak 8 yıldır Solvay’deyim ve işe başladığımda şirketimizde Link Güneş Sistemi kullanılıyordu. Şu anda ise Link Güneş Sistemi, Link Techno İnsan Kaynakları, Link e-Fatura ve Link e-Defter uygulamaları kullanılıyor.
2000 Bilgisayar ile ilişkilerimizin seviyeli ve uyumlu olmasından dolayı çok memnunuz. Destekleri her zaman üzerimizde olduğundan işlerimizi kolaylıkla yürütüyoruz. Ayrıca karşılıklı olarak birbirimize güven duyuyoruz.
Yurtdışı merkezli bir firma olduğumuz için işlerimiz planlı gelişiyor; kararlar önceden alınıp, bir düzen içerisinde uygulanıyor. Ayrıca merkezimiz tarafından çok detaylı raporlar istendiği için standart bir muhasebe programıyla bu raporları almamız mümkün olamazdı. Link Güneş Sistemi yasal yükümlülüklerimizi karşılamasının yanında, veritabanının açık olması nedeniyle raporlamada büyük kolaylık sağlıyor.
Yeni kanunla beraber işler değişirken “Acaba zorlanır mıyız?” diye düşünürken, hiç zorlanmadık; e-Fatura ve e-Defter gönderdiğimiz anda gidiyor ve hiçbir sorun yaşamıyoruz.