Görüş Tekstil Röpörtajı

GÖRÜŞ TEKSTİL RÖPÖRTAJI


Ahmet ÇUBUKÇU : “Firmamızın kalbi Link Güneş Sistemi’dir…”


Görüş Tekstil için kapsamlı, doğru rapor alabilmek ve dolayısıyla da Kurumsal Kaynak Planlaması hayati düzeyde önemli…
Görüş Tekstil ne zaman ve ne amaçla kurulmuştur?
Firmamız 1969 yılında toptan tekstil sektörünün doğduğu yer Sultanhamam’da, dedem Ahmet Sacit Çubukçu tarafından iplik toptan ticareti yapmak üzere kurulmuş, 1989 yılında ise Can Tekstil firmasının iplik bayisi olmuştur. Daha sonra 1994 yılında Can Tekstil kumaş üretimine geçtiğinden, bayisi olarak Görüş Tekstil de kumaş satışına geçmiştir.
Hangi alanlarda, ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz? Görüş Tekstil’in temel prensibi firmalara kaliteli, katma değeri yüksek ürün gamı olarak özellikle “dokuma kumaş” tedariki sağlamaktır. En önemli özelliğimiz katma değeri yüksek kaliteli kumaşlar sunmaktır.

Görüş Tekstil sadece Türkiye’nin en büyük entegre tesisi olan Can Tekstil’in ürünlerinin satışını yapmaktadır. 1995 yılında sektöründe ilk Kalite Yönetim Sistem Belgesini alan Can Tekstil, üretim ve ihracatı kendisi yapmakta, iç pazar iplik ve kumaş satışlarını ise firmamız gerçekleştirmektedir. Sezonluk kumaş koleksiyonumuzu hazırlatıyor, aynı zamanda Can Tekstil’in kendi koleksiyonlarını da satıyoruz. Bayan tekstil ürünleri imalatına yönelik çoğunlukla polyester viskon alanında çalışıyor; bunun dışında tencel, yün, pamuk ve yüzde yüz viskon ürünler de satıyoruz. Piyasada genellikle kaban kumaşçısı olarak biliniriz. Son on yıldır Türkiye kaban piyasasının hakimi olan Can Tekstil modada yönü, trendi, çeşidi, rengi belirler. Görüş Tekstil olarak özellikle tesettür giyimde imalat yapan birçok firmaya kumaş satmaktayız. İhracat yapıyor musunuz? Direkt ihracatımız yok, fakat iç piyasada yüzde yetmiş oranında Rusya, Ukrayna, Moldova ve Türki Cumhuriyetler’e üretim yapan firmaların kumaş tedariğini sağlıyoruz ve bu bölgelerdeki gelişmeler bizi birebir etkiliyor. Dolayısıyla aslında bizim müşterilerimiz dünyanın doğusundan batısına her yerindeki büyük markalara satış yaptığından, ürünlerimiz tüm dünyaya ulaşmış oluyor ve dolaylı olarak ihracat yapmış oluyoruz. Ayrıca kendi fabrikamız Can Tekstil’in Avrupa ve Amerika’da kendi satış kanalları var; biz satmasak dahi fabrikamız bizim kumaşlarımızı dünyanın bütün büyük markalarına satıyor. “Dünyada ülkemizin kumaşları talep görmektedir” diyebilir miyiz peki? Her ülkenin kendine göre kumaşları vardır; fakat Türkiye, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren her zaman dünya tekstil sektöründe çok önemli söz sahibi olmuştur. Türkiye özellikle 2000’li yıllardan sonra Uzakdoğu furyasının çıkmasıyla beraber tabii ki bir pasta payı kaybetti, ama toparladı. Eninde sonunda yabancı markalar da Türk kumaşının kalitesinin ve işçiliğinin çok daha iyi olduğunu gördükleri için tercih ediyorlar. Bunların dışında Türkiye Avrupa’ya, Uzakdoğu ülkelerine göre daha yakın, dolayısıyla temin süresinin kısa olması nedeniyle farklı avantajları da var. Fakat buradaki en önemli unsur fiyat: Türkiye öyle bir ülke ki, inişli çıkışlı bir ekonomisi olduğundan, diğer üretici ülkelere göre maliyet fiyatı yüksek kalıyor.

Bugün Çorlu, Tekirdağ, Bursa, Adana, Gaziantep ve Maraş gibi illerimizde bin personelin üzerinde istihdam sağlayan çok büyük ölçekli fabrikalar var. Ülkemizdeki en büyük tekstil fabrikalarından biri olan fabrikamız Can Tekstil’in Çorlu’daki fabrikasında ise yaklaşık iki bin kişi çalışıyor

Dünyanın en büyük kumaş fuarı yılda iki kez Paris’te yapılan Premier Vision’dur. Can Tekstil bu fuara katılan ilk Türk Tekstil Firmasıdır ve Görüş Tekstil olarak her sene biz de fabrikamız Can Tekstil’le beraber katılırız. Dünyanın her yerindeki büyük tekstil yöneticilerinin katıldığı bu fuarda, iki sene sonraki trend ve renkler belli olur. Türk firmaları bu fuarda her zaman önemli bir yere sahiptir, trend ve renkleri belirleyen, söz sahibi bir ülke olmuştur. Görüş Tekstil’in hedefleri nelerdir? Ülkemizde 2000 yılından itibaren elektronik ticaret talep görmeye başladı; özellikle tekstil alanında çok kuvvetli e-ticaret markaları oluştu. Bugün sattığınız ürün ne olursa olsun online satışınız olması şart. Ben üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika’ya gittim ve o zamanlardan beri ülkemizde hiçbir firmanın yapmadığı hayalim vardı: Toptan olarak sattığımız kumaşı, perakende olarak internet üzerinden satmak… 2012 yılının sonunda tekstil sektörünün kumaş alanında Türkiye’nin ilk elektronik ticaret sitesini (www.misskumash.com), daha sonra da ikincisini (www.kumasfirsati.com) kurduk ve metre metre kumaş satarak hiç tahmin edemeyeceğimiz satış rakamlarına geldik. Misskumash tüm çeşitlerimizin olduğu ana markamız, Kumaş Fırsatı ise günlük uygun fiyatlı kumaşlar sattığımız fırsat sitemizdir. Her iki sitemizden de isteyen müşterilerimize kumaş numunesi gönderiyoruz. Şu anda pazarın tek dominant lideriyiz ve oluşturduğumuz bu platformlarda müşterilerimizin yorumlarıyla aldığımız bilgileri birleştirip (örneğin hangi renginin daha çok sattığı), buna göre üretim yapabiliyoruz.

Görüş Tekstil’in en büyük hedefi 2020 yılında dünyanın her yerine elektronik ortamda kumaş satan bir firma olmaktır. Şu anda Almanya ve Fransa’da elektronik ticaret altyapı çalışmalarımızı da hazırlamış durumdayız. Ne zaman Link’le çalışmaya başladınız? 1994 yılından beri karşılıklı güven sağladığımız 2000 Bilgisayar ile çalışıyoruz. O tarihlerde herşey defterde tutulduğundan bilgisayar ortamına geçmek çok zor olmuş, fakat zamanla ve 2000 Bilgisayar’ın da desteğiyle herşey oturmuş.

2000 Bilgisayar Link Güneş Sistemi’ndeki geniş tecrübesi ve firmamıza özel çalışmaları sayesinde sistemin oturmasına katkı sağladı, aynı zamanda istediğimiz raporlara ulaşabildik. 2000 Bilgisayar, Link’in önemli çözüm ortaklarından biridir ve bugün Link Güneş Sistemi’yle hatasız bir şekilde çalışmamıza olanak sağlamışlardır. Link Güneş Sistemi’nin işlerinize katkıları nelerdir? 2005 yılında DOS tabanlı sistemden Link Güneş Sistemi’yle Barkodlu Depo Otomasyon Sistemine geçtik. Laleli piyasasında ağızdan çıkan bir söze, yani itimada göre iş yapan bir firma olarak bugün kolay gibi görünen veri yönetimine o yıllarda geçmek zor oldu. Hedefimiz liste aldığımızda aktifimizi pasifimizi net bilmekti. Tüm kumaşlar özelliklerine göre barkodlandı ve sistem sayesinde şu anda elimizdeki tüm ürünleri santim santim biliyoruz.

Bir firmayı iyi yönetmek için finans ve ürün durumunu iyi bilmeniz gerekir. Eğer bunları birbiriyle ilişkilendirebilecek raporlar alabilirseniz ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Finans, Satış ve Stok Analiz Raporları bir yöneticinin rapor anlamında her işini çözer. Bizim için önemli olan bunun gibi soruların cevaplarını Link Güneş Sistemi’nden alıyoruz. Bir müşterinin yaşlandırma ve vade tarihini ortalama olarak görüyoruz, bu sayede o firmanın yeni alışında ne kadar sürede ödeme yapacağını görebiliyoruz.

Link her anlamda şirketimizin önemli bir elemanı gibi… Link Güneş Sistemi’nin yöneticilere çok doğru bilgi verdiğini ve yöneticileri çok doğru aydınlattığını düşünüyorum. Örneğin hangi maldan ne kadar kar elde ettiğimizi anlayabiliyoruz; çok sattığımız fakat az kazandığımız ürünü çok çektiğimiz için terminleri doldurup, az sattığımız fakat çok kazandığımız ürüne zaman ve emek harcamadığımızı görebiliyoruz. Amacımız çok satış yapmak değil, Link Güneş Sistemi’nden aldığımız bu satış analizlerine göre işlerimizin yönünü belirlemektir.

Görüş Tekstil için Link demek Kurumsal Kaynak Planlaması demek, Kurumsal Kaynak Planlaması demek bir firmanın kalbi demektir; dolayısıyla firmamızın kalbi Link Güneş Sistemi’dir.