Bilnet Matbaacılık Röpörtaj

BİLNET MATBAACILIK RÖPÖRTAJ


Mert BALABAN – “LİNK’in entegratör firmalarla ilişkileri ve koordinasyonuyla, çok iyi ve çok hızlı geri dönüşler aldık.”


Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biri olarak bize geçmişinizden bahsedebilir misiniz?
Okulculuk hizmetlerine 1972 yılında Ortaköy’deki Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi ile başlayan Osman Öztürk eğitim-öğretim faaliyetlerini 1988 yılından bu yana Bilfen markası altında sürdürmektedir. Bilfen Okulları bugün; 9 Lise, 12 İlkokul, 11 Ortaokul ve 28 Anaokulu ile eğitime katkısı büyüyerek devam eden bir eğitim zinciri haline gelmiştir.
Bilfen Okulları gelecek nesillerin eğitimine katkı sağlamak, onları başarıya ulaştırmak için yola çıkmıştır. Bilfen okullarının uzun yıllardır ortaya koyduğu istikrarlı başarının sırrı ise kurucusunun eğitime bakış açısını da yansıtan şu cümlesinde saklıdır;’Eğitim ciddi bir iştir, bilmekten öte ona gönül vermek gerekir.’
“Yeni bin yıla ayak uydurmuş” bir eğitim kurumu olarak Atatürk ilkeleri doğrultusunda, evrensel ilkeler ışığında, bilgiye ulaşmayı ve kullanmayı bilen, akademik olarak tam donanımlı, okuma becerisi gelişmiş, iki yabancı dili de çok iyi kullanabilen, sanatsal ve kültürel etkinliklerin içinde olmayı ve takip etmeyi seven, bir müzik aleti çalmayı ve müziği yaşamının önemli bir parçası sayan, spor yapmanın gelecekteki sağlıklı yaşamın garantisi olduğuna inanan, çok yönlü ve üretken bireyler yetiştirmek hedefimizdir.
Çocuklarımızı, tüm fiziksel ve teknolojik donanımımızla, araştırmacı ruhlarını çeşitli projelerle destekleyecek duvarsız eğitim ortamını sağlayarak bilimsel düşünebilen, kendine her konuda güvenen ve çevresiyle barışık, mutlu ve yaşam kaliteleri yüksek bireyler olarak topluma kazandırmanın önemine inandık. Çıktığımız bu yolculukta, tüm Bilfen ailesi olarak eğitimin ciddi bir iş olduğunu ve ona gönül vermek gerektiğini biliyoruz.
Başarılarla büyüyen yeni nesiller için her yıl yeni hedeflerle yolumuza devam ediyoruz Grup olarak eğitim sektörü haricinde BİLTUR şirketimiz ile catering, matbaa, öğrenci giysi, kitap, kırtasiye, BİLFEN YAYINCILIK ile ders kitapları ve yardımcı ders kitapları olarak da faaliyetle de bulunmaktayız.
Ne kadar süredir LİNK Bilgisayar ile çalışıyorsunuz?
2005 yılından beri BİLFEN’de çalışıyorum, BİLFEN’de kullanılan yazılım olduğundan LİNK Bilgisayar ile burada tanıştım. Kurum olarak BİLFEN zaten 1990 yılından beri LİNK ile çalışıyor. Şu an LİNK Güneş Sistemi programını kullanıyoruz. Bu program ile bütün okul ve şubelerimize online bağlanıp, yapılan bütün kayıt vb. işlemleri anında görüp takibini yapabiliyoruz.
Muhasebe müdürü olarak LİNK yazılımlarının size ne gibi faydaları oluyor?
LİNK programları ile tanıştığım 2005 yılından bu güne programda önemli çapta bir gelişim gerçekleşti. Biz şirket olarak programın finans’tan tutun, demirbaş’a kadar bütün modüllerini çok yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Ayrıca bazı şirketlerimizin mali dönemleri farklı olduğundan işler bazen karmaşık bir boyuta varabiliyor. Bu tür karışıklıkları ise LİNK ile ortak çalışmalarımız ile çözüyoruz. Ayrıca, programda girilen kayıtlarda hata yapılmasını en aza indirecek şekilde kullanımı organize ediyoruz. Şunu da söylemek gerek ki, her şey gibi LİNK yazılımları da geliştirmeye açıktır. Bizler de zaman zaman programla ilgili LİNK’e farklı taleplerde bulunuyoruz ve taleplerimizi yazılım tekniğine göre ya geliştirme programına alıyorlar ya da hızlı bir şekilde karşılanıyor.
G.İ.B. e-Fatura ile ilgili düşünceleriniz nedir?
Özünde güzel ve yararlı bir uygulama olacak. Sistem gitgide oturuyor ama tabiki GİB, yazılım firmaları, özel entegratörler ve kullanıcı firmaları da düşünecek olursak sistemin tüm katılımcıların tamamen hazır olduğu söylenemez. Biz çok fazla alıcı ve gönderici etiket kullanan bir şirketiz, 16 tane şubemiz var. Bunu LİNK e-Fatura modülünde düzgün bir şekilde uygulamayı başardık. Geçiş süreci boyunca ufak tefek aksilikler oldu, bunlar kullanıcı şirketler de dahil e-Fatura sistemindeki çeşitli katılımcılardan kaynaklanıyordu ve hepsini başarı ile çözdük. Sistemin tam oturduğunda çok faydalı olacağını düşünüyorum.
Spesifik olarak LİNK e-Fatura’nın kurumunuza olan katkıları nelerdir?
LİNK programları kullanıcıya hitab ediyor. Günümüz yazılım dünyasının dinamik akışı içerisinde kullanıcının sürekli yeni ihtiyaçları oluşabiliyor; LİNK de bu ihtiyaçları kısa bir sürede gidermeye çalışıyor. LİNK e-Fatura özelinde baktığımızda kısa sürede çok yol alındı ve programın adaptasyon sürecinin hemen hemen sonuna geldiğimizi söyleyebilirim. Süreç sırasında karşılaştığımız sorunları çözmemize yardımcı olan Satış Koordinatörünüz Esengül Özer’e ve Eğitim-Destek Müdürünüz Hüseyin Terzi’ye ve tüm ekibinize teşekkür ederim. Ocak ayı itibariyle gönderiminde veya alımında sıkıntı çektiğimiz bir e-Faturamız olmadı: LİNK bu işi başardı…